Την Κυριακή 14 Απριλίου έγινε η καθιερωμένη Ανοικτή Ημέρα του Σχολείου μας! Γονείς, παιδιά και φίλοι περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις μας και ενημερώθηκαν για τη φιλοσοφία και τα προγράμματά μας από τους μαθητές μας, τους δασκάλους, τους καθηγητές και την οικογένεια Καλογεροπούλου! Δώρα κρεμασμένα στα δέντρα για όλα τα παιδιά, αγώνες τένις και κολύμβησης, καλλιτεχνικές δραστηριότητες κι εκθέσεις, ρομποτική, πειράματα χημείας και φυσικής, ενημέρωση από την ομάδα μας Formula 1 (που συμμετέχει στον τελικό της διοργάνωσης), νόστιμα σνακ για όλους, αναμνηστικά δωράκια... Μια ακόμα υπέροχη ημέρα! :)

Είναι αλήθεια! Προκριθήκαμε στους Εθνικούς Τελικούς της Formula 1 In Schools 2019! :) F1 in Schools Greece Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά αλλά και στον κ. Στέλιο Λιώρη, τον καθηγητή της Φυσικής!
Τι είπαν οι μαθητές μας:
" Ένα τρελό όνειρο έγινε πραγματικότητα. Εμείς, η πρωτοεμφανιζόμενη ομάδα Μarathon Mirage των μαθητών του Γυμνασίου της Σχολής Καλογεροπουλου πήραμε το εισιτήριο για τον Πανελλήνιο Τελικό του Παγκόσμιου Διαγωνισμού F1 in Schools. Λέμε ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» σε όσους πίστεψαν στο όνειρό μας και μας στήριξαν υλικά και ηθικά. Ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» γιατί ευτυχήσαμε να αγωνιστούμε ενάντια σε πολύπειρες ομάδες Πανεπιστημίων, Λυκείων (Κολλέγιο Ανατόλια,ΕΜΠ, ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ, Σχολή Μωραϊτη, Αρσάκεια Σχολεία κ.α) των οποίων η αξία μεγαλώνει την σημασία της πρόκρισής μας. Ένα ακόμη «Ευχαριστώ» σε όσους δεν πίστεψαν σε εμάς και το μειδίαμά τους έγινε πείσμα μας. Και κάτι τελευταίο με όλη την αγάπη μας... «Πιστέψτε μας, γιατί αλλιώς δεν θα πιστεύετε στα αυτιά σας με αυτά που θα κατορθώνουμε». Ραντεβου στον Πανελλήνιο Τελικό.. “One Team – One Dream” "

Και φέτος το σχολείο μας ήταν εξεταστικό κέντρο! Πολλά παιδιά από το σχολείο μας -αλλά κι από άλλα σχολεία- δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στον πιο διασκεδαστικό μαθηματικό διαγωνισμό και παρέλαβαν βεβαιώσεις συμμετοχής, αναμνηστικά δώρα και βιβλία! :)

«Leonardo Da Vinci - 500 Χρόνια Ιδιοφυΐας» στο Γκάζι, μια απίστευτη εμπειρία για όλους μας!

Ο καθηγητής του Γυμνασίου μας κ. Στέλιος Λιώρης και η δασκάλα της ΣΤ' Τάξης κα Αντιγόνη προετοιμάζουν τους μαθητές για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής: Μηχανική και Θερμότητα, hands-on εμπειρία με θερμοκάμερα.

Πειραματισμοί σε συναρμολόγηση και προγραμματισμό!

Οι μαθητές του Γυμνασίου σε τεστ φυσικής με υπολογιστές. Τα αποτελέσματα του τεστ, με ξεχωριστή στατιστική επεξεργασία για κάθε μαθητή, λαμβάνει σε πραγματικό χρόνο ο καθηγητής και αναλύει τις επιδόσεις κάθε μαθητή μας.

Νόμος του Ωμ, ηλεκτρικά κυκλώματα, μπαταρίες, αντιστάσεις, διακόπτες! Πειραματισμός μέσω ηλεκτρονικών προγραμμάτων, δίχως όρια και με απόλυτη ασφάλεια! :)

Την Παρασκευή 26/10/18 έγινε στο Σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Συγχαρητήρια στους μαθητές της Σχολής, στους μαθητές του Λυρείου, στους εκπαιδευτικούς μας αλλά και στους γονείς, τους παππούδες και τις γιαγιάδες που τραγούδησαν μαζί μας!